Spolkový obchod Obživa se stává realitou

Odběrné místo prodejny Obživa v Praze je otevřeno

Spolkový obchod Obživa se posunul zase o krok blíž ke svému cíli – otevřeli jsme první testovací odběrné místo v centru Prahy. První počin spolkového bioobchodu nyní najdete na Florenci, na adrese Za Poříčskou branou 7, ve dvoře Bar/áku. Na slavnostní otevření dorazil i Matthias Schwarzwälder, zástupce drážďanského družstevního obchodu, který je Obživě v mnohém inspirací. Na setkání přišly desítky lidí – stávajících členů i těch, kteří o zapojení do spolku teprve uvažují, a kavárna Bar/ák doslova praskala ve švech. Po živé diskuzi jsme se přesunuli na dvůr a biodynamickým sektem si připili na zdraví. A k tomu nám dopomáhej Obživa. 🙂

Bezobalový výběr luštěnin a i koření

A pro co si mohou členové od prvního února do Obživy dojít? Máme za sebou teprve první týden provozu, ale nabídka je už teď pestrá a dál poroste podle přání obživníků. Ve stávajícím sortimentu najdeme čerstvé i zpracované výpěstky od členů-sedláků, mléčné výrobky ve vratném skle, stejně tak pivo a šťávy, fair trade kávu z družstevní pražírny, stáčený olej, víno, ekologickou stáčenou drogerii i drobnosti do zero waste domácnosti. Nechybí samozřejmě ani výběr bezobalových suchých potravin, u kterých je kladen důraz na co nejkratší cestu z pole až na stůl. Od českých zemědělců tu místo našla slunečnicová, dýňová i lněná semínka, vlašské ořechy, hrách, obiloviny, med, kmín, sušené ovoce a další. A protože spolek odebírá zboží ve velkém, mohou si členové odebrat biovýrobky za nižší cenu než v běžných obchodech – bez marže.

Čerstvé pečivo, zelenina i ovoce

Obživa je místem, kde všechno jídlo, které zde najdete, je certifikováno jako produkt ekologického zemědělství a má oficiální značku “bio”. Spolek se tak snaží usnadnit svým členům cestu k jídlu, které přišlo na jejich stůl s minimálním dopadem na okolí a bez použití chemie, co nejkratší cestou, s co nejméně obaly a ideálně od konkrétního člověka. S konvenčním zemědělstvím jsou totiž často nerozlučně spjaty obrovské problémy, jako je vyčerpávání půdy, zamořování vody a škody na přírodě, za které v důsledku všichni platíme. A právě péče o Zemi, tedy šetrné hospodaření s půdou a ohleduplné zacházení se zvířaty stojí u zrodu spolku a udává směr jeho fungování.

Jedním z dalších klíčových principů výběru sortimentu je vzdálenost, kterou musí výrobek urazit až do Obživy. Ta by měla být co nejkratší, aby se minimalizovala zátěž z dopravy. Zatím tu proto nemáme nic z Číny. Nicméně pokud se například nenajde dodavatel fazolí s bližším původem, mají členové možnost hlasovat o jejich zařazení i s vědomím, že něco tak běžného, jako jsou fazole nebo čočka, se bude převážet přes půlku světa. Ale právě to je důležitý moment, kdy si lze uvědomit, kam se zemědělství posunulo v globálním měřítku a co se s tím dá dělat.

Je libo stáčené oleje nebo sojovou omáčku?

Všichni členové spolku mají totiž šanci ovlivnit, co v odběrném místě najdou, a zároveň možnost, podílet se na jeho provozu. Každá pomoc, ať už v provozu nebo administrativě, je více než vítána. Na únor už si dobrovolnice a dobrovolníci zvolili, kdy a jak přiloží ruku k dílu, což pomůže minimalizovat náklady, dosáhnout lepšího pochopení fungování spolkového obchodu i vzájemné soudržnosti. Fungování Obživy teprve ladíme, a proto je nezbytná i jistá dávka trpělivosti a tolerance. Ale ten výsledek rozhodně stojí zato.

Zaujala vás Obživa? Přidejte se taky a buďte součástí revoluce ve způsobu, jak si obstaráváme jídlo. Nové členy stále potřebujeme jako sůl.
Více informací, jak na to, najdete ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *