Jsme skupina ekozemědělců, zpracovatelů, výrobců, jedlíků, aktivistů či běžných lidí, kterým leží na srdci naše krajina, půda, příroda, jídlo a společnost a kteří se sešli a společně vymysleli možnost, jak tohle všechno skloubit dohromady ve společném projektu. A tak vznikl projekt obŽIVA.
Zakládajícími členy spolku jsou:
Jaroslav Lenhart Svobodný statek na soutoku |
Lukáš Rudolfský Vinné sklepy Kutná Hora |
Jan Valeška PRO-BIO LIGA |
Tomáš Hajzler (neformální zakladatel) Peoplecomm |
Co chceme
Usnadňovat obživu
Umožňovat a usnadňovat svým členům obživu z šetrného ekologického zemědělství, které je založeno na osobních vazbách a vzájemnosti, a jehož cílem bude živit lidi pro společnou radost všech zúčastněných.
Budovat důvěru
Spolupracovat na zdůvěryhodnění značky a principu ekologického zemědělství (respektive značky bio).
Budovat vztah k Zemi
Utvářet vztahy mezi obživovanými a živiteli, tedy těmi kteří mají přímý podíl na tom, jak Země vypadá, tak aby k ní všichni mohli mít přímý vztah.
Naše základní hodnoty
- Spolupráce bez boje. Život (bio) rovná se spolupráce, chceme tedy žít a spolupracovat na rozkvětu našich životů.
- Úcta k okolnímu světu. Při vší činnosti projevovat úctu k okolnímu živému a neživému světu a rozvíjet ji i mezi ostatními.
Zakládajíci členové / Proč jsme založili obŽIVU?
Jaroslav Lenhart (Svobodný statek na soutoku)
Spolek obŽiva pro mě osobně znamená naplnění mé potřeby zatkat do Českého prostředí impulz společného obchodu, tak jak jsem jej poznal například v Německu a nebo z první republiky z tehdejších družstevních prodejen. Taky je pro mě jako pro zemědělce nadějí, že nějaký obchodní subjekt se vymaní z tlaku trhu a začne si uvědomovat co má opravdovou hodnotu pro život náš i budoucích. Velmi si vážím možnosti spolunést tento impulz v naší milé Praze.
Jan Valeška (PRO-BIO LIGA)
Po letech organizace společných objednávek od ekozemědělců na Toulcově dvoře, dalších letech zakládání a pomoci v rozvoji odběratelských skupin KPZ po celé republice, je obŽIVA dalším krokem na cestě k tomu, že bio je normální a je všude a naše spotřebitelské možnosti jak ovlivňovat náš potravinový systém se zase o kousek posunou směrem od pasivního konzumu k aktivnímu občanství, lidskosti a vzájemnosti.
Lukáš Rudlofský (Vinné sklepy Kutná Hora)
Chci pomoct ke zvýšení dostupnosti Bio zboží, zlepšit povědomí o ekologickém zemědělství a Obživa je dobrý a spravedlivý”nástroj” jak propojit sedláky se spotřebiteli.
Tomáš Hajzler – neformální zakladatel (Peoplecomm.cz, slusnafirma.cz)
V devíti z deseti případů, kdy si připíjíme, si připíjíme na zdraví. Víme, že bez zdraví – ne-mocní, jsme jaksi bez moci. Mimochodem, proto se i při každém setkání zdrav-íme. Někde uvnitř všichni víme, že zdraví je naprostý základ všeho. V málokterém projektu proto vidím takový smysl jako v Obživě, která má ambici propojit ekozemědělce a ekovýrobce přímo se spotřebiteli. Je pro mě obrovskou nadějí, pomoci vybudovat příklad toho, jak si v dnešním světě obstarávat jídlo, které prospívá zdraví člověka i planety. Příklady jsou nejlepšími učiteli a já proto věřím, že Obživa se stane inspirací dalším podobným projektům, které nabídnou alternativu anonymním nadnárodním řetězcům, plným chemo-potravin přetahovaných po celé planetě napojených na současné průmyslové zemědělství, které ničí přírodu a lidské zdraví jako máloco jiného. Věřím, že se tak projekt jednoho malého obchůdku někde uprostřed Prahy může stát počátkem něčeho, co jednoho zajistí většině našinců jídlo, které nepoškodlo přírodu a které přitom prospělo jak našemu zdraví tak i radosti většiny.
Kdo je ještě v přípravném týmu?
Michaela Křivková (marketing a koordinace projektu)
Na přání Míši odstraněno
Zita Nevečeřalová (administrace a plánování)
Proč jsem se přidala k obŽIVĚ? Protože mi záleží na tom, co jím a jakým způsobem to bylo vypěstováno – a nejen na tom… Protože kupovat v supermarketu bio okurku ze Španělska, zabalenou do plastové fólie, mi přijde prostě absurdní… ObŽIVA je skvělá cesta jak se dostat k jídlu, vypěstovanému s úctou k Zemi, za férovou cenu, bez zbytečných kilometrů, obalů, marží… navíc s možností přímo ovlivnit fungování spolkového obchodu a být součástí společenství stejně smýšlejících lidí… ObŽIVA si nehraje na bioobchod – obŽIVA je mnohem víc!
Marek Bindr (Náš Dvůr Kobylisy)
Proč to dělám a podporuji obŽIVU?
Protože v tom vidím smysl!
Leoš Longauer (IT a koordinace projektu)
Ako som sa dostal ku koordinácii zrodu prvej spolkovej Obživy? Odpoveď: teraz už viem, že onen slepý sa k tým husliam nedostal vôbec náhodou.
Začnem klasicky. Prichádzam z Košíc, z ďalekého východu Slovenska, z normálnej, teda bežne polo-(ne)funkčnej rodiny. Úspešne sa mi darí naplňovať očakávania spoločnosti – vyštudoval som vysokú školu, splnil som si demografické povinnosti (dve deti), dodržujem zákony, platím dane a pracujem pre super nadnárodnú elektrotechnologickú korporáciu.
Ale, je tu jedna genetická vada, ktorá robila problémy už mojim rodičom a občas znervózňuje mojich spolupracovníkov. Snažím sa myslieť na druhých. Nie byť obeť, na úkor seba, iba snaha po zmysluplnej rovnováhe. A práve k tej by som rád prispieval i naďalej. Keďže som praktický človek, tak rád prispievam efektívne (a zároveň ľudsky). Obživa sú teda teraz moje husle (a moja slepota, nech ostáva predmetom vtipu).
Tento počin – obŽIVA – nieje (len) alternatíva. Je to jedna z konkrétnych možností ako komplexne rozvíjať a posilňovať ľudskú prirodzenosť a napomáhať k rovnováhe skrze prepojené ľudské potreby – skrze najhmatatelnejšiu fyziologickú, jedlo, tiež potreby istoty po zdravom a udržateľnom zdroji jedla, potreby spolunáležitosti s neanonymnými pestovateľmi, a zároveň príležitosť k seberealizácii. Nebavíme sa o žiadnej utópii, ale o praktickom ľudskom dorovnávaní deficitu na “trhu” života.
Čo je pre Vás vaša plnohodnotná Obživa?
Ke vzniku projetu také přispěli:
Tereza Hausmannová, Pavel Kopecký – architektonické studio Formace, Markéta Körnig, Ondřej Chomát, dále Ondřej Tesař – bezobalu.org, Vojtěch Sýkora – Dobrá farma Máslovice, Markéta Vinkelhoferová – Ekumenická akademie, Tomáš Uhnák – nezávislý novinář, Stanislav Miller – Akademie soběstačnosti, Vojta Klusák- Bemagro a mnoho dalších podporovatelů
Členové – Obživovaní / Proč jste se přidali?
Martina Elterlein
Důvod, proč jsem se k vám přidala je ten, že člověk sám nic nezmůže.
Nechci podporovat nadnárodní řetězce, ale dělám to, protože bio obchody mi přijdou předražené.
Vím, jak je těžké dát lidi dohromady, jak se vytrácí mezi námi důvěra, tak chci podpořit iniciativy, které to nevzdaly.
Ivana Sládková
Pro mne Obživa představuje zdravý koloběh. Funguje jako živý organismus (už teď, kdy vzniká:). Je otevřená, překvapující, férová, domácká. Těším se na setkávání s lidmi podobného smýšlení, na tu vzájemnost. A taky vidím vysokou hodnotu v práci farmářů – zemědělců, kteří pěstují potraviny ekologicky, přičemž tak pečují i o půdu a krajinu. V Obživě vím, že jsou vztahy nastaveny férově, že zemědělci dostanou odpovídající peníze napřímo a že všichni máme spoluzodpovědnost za to, aby měli dobré podmínky pro hospodaření. Což se týká i jistoty odbytu. Těším se, jak budu víc vařit ze sezónních potravin a že taky budu jejich prostřednictvím víc vnímat roční období. Pro mne to vzácnost, být součástí Obživy, zdroj radosti i učení. Snad přímo prazdroj.
Michal Ďuríček
Co se týče mých důvodů ke vstupu do spolku, samozřejmě jeden z nich je možnost získat kvalitní potraviny od místních výrobců. To je hodně důležité. Nicméně mám k tomu i závažnější důvod.
Žijeme v době velkých společenských změn, kdy současný ekonomický a společenský model není udržitelný, a bude třeba jej nahradit občanskou společností. Lidé budou přebírat víc zodpovědnost za své životy a víc se angažovat na řízení společnosti. A samozřejmě distribuce potravin je jedna z nejdůležitějších aktivit. Proto podporuji spolkový obchod Obživa, protože je to důležitý krok k přechodu na novou společnost.
V neposlední řadě taky věřím, že se takto seznámím se zajímavými lidmi.
Marie König Dudziaková
Do Obživy jsem se přidala bez váhání, i když do Kobylis to mám trochu z ruky. Ale tuhle myšlenku a její přerod v realitu jsem prostě chtěla podpořit. Jsem rok členkou letenské KPZ. Díky tomu, návštěvě Svobodného statku na soutoku a také tomu, že se mi narodila dcera, se prohloubil můj vztah k jídlu, plodinám i půdě (a to jsem si myslela, jak jsem uvědomělá, pche). Jsme na přírodě závislí a zaslouží si velkou úctu a péči za dary, které od ní dostáváme. Spolkový obchod Obživa je pro mě způsob, jak tuhle úctu prokazovat na spotřebitelském konci řetězce.
Vraťka Janovská / krajinná ekoložka
Zdravému jídlu se věnuji profesně i soukromě řadu let přes různé aktivity – aktivní koordinací KPZ CooLAND, evropskými projekty na podporu a síťování ekologických zemědělců v Asociaci místních potravinových iniciativ AMPI, spoluprací s Nadací Pro půdu či spoluzaložením spolku CooLAND, který se zabývá ochranou zemědělské krajiny. Věřím, že to, co jíme, je záležitostí nás všech. Není nutné nechávat všechnu zodpovědnost na zemědělcích, i my, spotřebitelé, můžeme převzít velkou část zodpovědnosti za kvalitu našeho jídla a stav naší zemědělské krajiny.
Do spolkového obchodu Obživa jsem se přihlásila s radostí. Souzním s posláním Obživy, že ekologické zemědělství je založeno na osobních vazbách a vzájemnosti. Potřebujeme znát naše zemědělce, jejich radosti a starosti, znát příběh toho, co jíme a jak to vše souvisí s tím, jak vypadá krajina kolem nás. Držím nám palce, aby se do Obživy přidalo hodně lidí, kterým není jedno, z čeho si každé ráno připraví svačinu.
Lenka Smolinská
K Obživě jsme se připojili, protože si vážíme toho, co nám tato Země poskytuje, a chceme podpořit ty, kteří o ní pečují s láskou a úctou. Líbí se nám komplexnost řešení spolkového obchodu, od podpory lokálního a ekologického pěstitelství až po bezobalový nákup, kvůli kterému to celé u nás vlastně všechno začalo. Volbu tohoto způsobu obživy vnímáme jako jedinou udržitelnou. Fakt, že díky tomu získáme ty nejzdravější potraviny, je toho neoddělitelnou součástí.
Členové – Živitelé
Fair&Bio Pražírna
Jsme sociální podnik, kde zaměstnáváme znevýhodněné lidi a pražíme fairtradovou bio kávu. Prosazujeme ekonomickou, sociální a ekologickou udržitelnost. Kávu pražíme ve středočeském Kostelci nad Labem a je ručně balená osobami se zdravotním postižením. Jsme zároveň družstvo jako všichni fairtradoví pěstitelé kávy a podporujeme sdružování lidí a organizací, kterým jde o prospěšnost lidem a přírodě. Družstevní forma podniku pro nás znamená transparentní a společné rozhodování i podporu sociální soudržnosti a prostor pro seberealizaci iniciativních jedinců. Hlásíme se tak k více jak 170-leté tradici družstevního podnikání v českých zemích, které v ničem nezaostávalo za průkopníky ze zemí Západní Evropy. Zároveň usilujeme o rozvoj lokální ekonomiky, komunit a důstojnou práci – nejen zapojením do fair trade, ale i u nás v České republice. Je nás 25 družstevníků, 12 zaměstnanců z toho 9 s handicapem. Většina z nich je s námi stabilně, práce v pražírně totiž pro ně znamená hned několik benefitů najednou: finanční příjem, smysluplnou seberealizaci, mezilidské kontakty, zlepšení vlastních dovedností a vzdělávání. Od našich zákazníků víme, že každému chutná káva jinak. K mání jsou 100% arabiky z Latinské Ameriky, Afriky a Asie jak tradičně upražené ve stylu italského espressa, tak ty světleji upražené, kde vynikají ovocné či květinové chutě – pro fanoušky Třetí kávové vlny. V rámci systému fair trade ukazujeme cestu od pěstitelů ke spotřebitelům jako transparentní a nejkratší možnou.
Svobodný statek na soutoku, o.p.s.
Jsme obecně prospěšná společnost, jejíž hlavním záměrem je obnova postavení zemědělce ve společnosti, ozdravení krajiny a utváření svobodného statku na principech bio-dynamického zemědělství. Jsme součástí camphillského společenství v Českých Kopistech, proto část naší činnosti je zaměřená i na sociální práci a v rámci zemědělských činností nám velmi pomáhají i uživatelé sociální služby z Camphillu na soutoku, z.s.. Náš statek se nachází v Ústeckém kraji na soutoku Labe a staré Ohře v Českých Kopistech poblíž Litoměřic.
Hlavními odběrateli naší certifikované bio-zeleniny jsou lidé, kteří se zapojili do našeho Společenství kolem Svobodného statku, také jinak systému KPZ (komunitou podporovaného zemědělství). V tuto chvíli máme 19 takových skupin, o celkovém počtu cca 400 odběratelů, se kterými společně budujeme vztah k našemu kousku Země, o který pečujeme.
Zaměřujeme se na ekovýchovné a dobrovolnické programy pro skupiny i jednotlivce, spolupracujeme na sdružování biozelinářů v České republice, jsme součástí konceptu Slušných firem.
Spolupráce na spuštění projektu Obživa bylo pro nás dalším krokem, díky kterému můžeme šířit naše myšlenky, budovat občanskou odpovědnost a pracovat s principy obchodu, který není založený na konkurenci, ale spolupráci.
Petr Bulant – Lipiny
Jsem drobný ekologický zemědělec, pečuji o přibližně 13 hektarů zemědělské půdy nedaleko obce Nečín ve Středním Povltaví. Věnuji se hlavně ovocnářství, a to zejména pěstování jablek a hrušek. Se zelinářstvím teprve začínám, zatím sbírám první zkušenosti s pěstováním zeleniny na záhonech s vysokou vrstvou štěpkového mulče. Nejdůležitější je pro mě zdraví pěstovaných rostlin a celé krajiny, proto nepoužívám žádné chemikálie, ani ty v ekologickém zemědělství povolené. Samotná farma vznikla spíše samovolně jako vedlejší produkt mé vášně pro ovocné stromy a snahy vypěstovat si pro sebe zdravou zeleninu. Své výpěstky jsem začal prodávat až když jsem je již nestíhal doma sníst ani rozdat přátelům.
Členem Obživy jsem se stal jednak proto, že se mi myšlenka spolkového obchodu líbí a chtěl jsem ji podpořit a samozřejmě také proto, že hledám pro své výpěstky co nejkratší cestu ke konečnému spotřebiteli, který ocení zejména jejich původ a bio-kvalitu.
Jagava – Tomáš Franěk
Na mé farmě tvořím celostní koncept hospodaření, který je založen na zdravé a úrodné půdě.
Ke své práci si beru vzory z permakultury, skutečného ekologického hospodaření, biodynamického zemědělství a agrolesnictví. K takovému typu hospodaření neoddělitelně patří práce s přírodními materiály, a proto rozvíjím truhlářské a kovářské řemeslo. Mým velkým přáním je vyrábět nářadí za pracovní koně a také s nimi pracovat na zeleninových záhonech a poli.
To vše by bylo neúplné, kdyby chyběla radost z poznání a vzdělávání. Proto provozuji kreativní centrum jako prostor pro setkávání, sdílení a učení se v souladu s vesmírnými zákony. Věřím, že svým hospodařením ovlivňuji pozitivním způsobem krajinu a lidi, kteří v ní žijí. Věřím, že jídlo z takové krajiny bude životodárné nejen svým vnitřním obsahem, ale také svojí vibrací, která přitáhne takové krásné a odpovědné zákazníky, kvůli kterým jsem vstoupil do obŽivy.
Kozozel – Jitka Píchová
Jsme opravdu malé hospodářství obdělávající 3 ha půdy a přitom dbáme na maximální pestrost. Sídlíme v Horních Ředicích nedaleko Pardubic. Hlavní činností je pěstování asi 50-ti druhů bio zeleniny, včetně těch méně známých. Dále kolem 20-ti druhů ovocných stromů a keřů a různých bylinek. Pro vzrůstající zájem o bioprodukty je snahou tyto plochy dále rozšiřovat, přitom si ale zachovat kouzlo malého hospodářství a rozmanitost pěstovaných plodin. Převážná část práce je dělaná ručně, a tak je pěstované množství omezeno i počtem pracovních sil.
Na správném statku nesmí chybět ani zvířata, a tak zde můžete vidět kozy, slepice, králíky, kočky, psa, a také většího poníka. Od června 2017 máme zprovozněnou faremní minimlékárnu, tak si můžete dopřát i čerstvé kozí mléko a sýry.
Do Obživy jsem se přihlásila hlavně proto, abych podpořila vznik ojedinělého obchodu, ve kterém se člověk nemusí bát, že si s nákupem domů přinese i jistou dávku chemie. Pravidelné závozy mých produktů zatím nejsou v mých silách, jako prioritu mám odbyt v blízkém okolí, ale občasné cestě do Prahy už se nebráním.
Biofarma Sasov
Nabízíme vepřové maso z černostrakatých přeštických čuníků z venkovních chovů, vyzrálé hovězí maso masných, pastevně chovaných plemen, masné výrobky a uzeniny bez lepku a bez chemie (nepoužíváme ani rychlosůl) a zeleninu – vše v kvalitě BIO. Ekologické hospodaření je založeno také na vytváření co největší pohody a na co nejpřirozenějších životních podmínkách pro zvířata. Jsou šetrně a s úctou porážena a maso pečlivě bouráno na vlastních faremních biojatkách. Masu přidáváme hodnotu odvěšováním a unikátním suchým zráním. Výroba probíhá za dodržení nejvyšších hygienických a provozních standardů ve vlastní faremní masné výrobně.
A proč jsme se přidali do Obživy? Již 20 let hospodaříme ekologicky a trvale udržitelným způsobem, proto je nám blízké poslání i cíle spolku Obživa. Věříme, že jeho členové ocení kvalitní a zdravé potraviny a také řádnou péči o naše zvířata, která chováme přírodě co nejvíce blízkým způsobem. Máme rádi i osobnější vztah s našimi odběrateli, který nám poskytuje cennou zpětnou vazbu.