Spolkový obchod Obživa se stává realitou

Odběrné místo prodejny Obživa v Praze je otevřeno

Spolkový obchod Obživa se posunul zase o krok blíž ke svému cíli – otevřeli jsme první testovací odběrné místo v centru Prahy. První počin spolkového bioobchodu nyní najdete na Florenci, na adrese Za Poříčskou branou 7, ve dvoře Bar/áku. Na slavnostní otevření dorazil i Matthias Schwarzwälder, zástupce drážďanského družstevního obchodu, který je Obživě v mnohém inspirací. Na setkání přišly desítky lidí – stávajících členů i těch, kteří o zapojení do spolku teprve uvažují, a kavárna Bar/ák doslova praskala ve švech. Po živé diskuzi jsme se přesunuli na dvůr a biodynamickým sektem si připili na zdraví. A k tomu nám dopomáhej Obživa. 🙂

Bezobalový výběr luštěnin a i koření

A pro co si mohou členové od prvního února do Obživy dojít? Máme za sebou teprve první týden provozu, ale nabídka je už teď pestrá a dál poroste podle přání obživníků. Ve stávajícím sortimentu najdeme čerstvé i zpracované výpěstky od členů-sedláků, mléčné výrobky ve vratném skle, stejně tak pivo a šťávy, fair trade kávu z družstevní pražírny, stáčený olej, víno, ekologickou stáčenou drogerii i drobnosti do zero waste domácnosti. Nechybí samozřejmě ani výběr bezobalových suchých potravin, u kterých je kladen důraz na co nejkratší cestu z pole až na stůl. Od českých zemědělců tu místo našla slunečnicová, dýňová i lněná semínka, vlašské ořechy, hrách, obiloviny, med, kmín, sušené ovoce a další. A protože spolek odebírá zboží ve velkém, mohou si členové odebrat biovýrobky za nižší cenu než v běžných obchodech – bez marže.

Čerstvé pečivo, zelenina i ovoce

Obživa je místem, kde všechno jídlo, které zde najdete, je certifikováno jako produkt ekologického zemědělství a má oficiální značku “bio”. Spolek se tak snaží usnadnit svým členům cestu k jídlu, které přišlo na jejich stůl s minimálním dopadem na okolí a bez použití chemie, co nejkratší cestou, s co nejméně obaly a ideálně od konkrétního člověka. S konvenčním zemědělstvím jsou totiž často nerozlučně spjaty obrovské problémy, jako je vyčerpávání půdy, zamořování vody a škody na přírodě, za které v důsledku všichni platíme. A právě péče o Zemi, tedy šetrné hospodaření s půdou a ohleduplné zacházení se zvířaty stojí u zrodu spolku a udává směr jeho fungování.

Jedním z dalších klíčových principů výběru sortimentu je vzdálenost, kterou musí výrobek urazit až do Obživy. Ta by měla být co nejkratší, aby se minimalizovala zátěž z dopravy. Zatím tu proto nemáme nic z Číny. Nicméně pokud se například nenajde dodavatel fazolí s bližším původem, mají členové možnost hlasovat o jejich zařazení i s vědomím, že něco tak běžného, jako jsou fazole nebo čočka, se bude převážet přes půlku světa. Ale právě to je důležitý moment, kdy si lze uvědomit, kam se zemědělství posunulo v globálním měřítku a co se s tím dá dělat.

Je libo stáčené oleje nebo sojovou omáčku?

Všichni členové spolku mají totiž šanci ovlivnit, co v odběrném místě najdou, a zároveň možnost, podílet se na jeho provozu. Každá pomoc, ať už v provozu nebo administrativě, je více než vítána. Na únor už si dobrovolnice a dobrovolníci zvolili, kdy a jak přiloží ruku k dílu, což pomůže minimalizovat náklady, dosáhnout lepšího pochopení fungování spolkového obchodu i vzájemné soudržnosti. Fungování Obživy teprve ladíme, a proto je nezbytná i jistá dávka trpělivosti a tolerance. Ale ten výsledek rozhodně stojí zato.

Zaujala vás Obživa? Přidejte se taky a buďte součástí revoluce ve způsobu, jak si obstaráváme jídlo. Nové členy stále potřebujeme jako sůl.
Více informací, jak na to, najdete ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *